Hint Klasik M

Hint klasik müzik Raga Sangeet olarak bilinen sistem geri yaklaşık iki bin yıl Hindu tapınakları Veda ilahileri aslına kadar takip edilebilir. skorları, Hintli bir klasik performans yazmıştır klasik batı müziği aksine doğaçlama, ve her yerde% 10 90 performans% hazırlıksız, sanatçının yaratıcı hayal bağlı olabilir gelen dayanır. Müzik sözlü öğrencisine yaptığı guru tarafından, halk guru-shishya (öğretmen-öğrenci olarak da bilinir) (gelenek) parampara görüntülenir.
Hint müziği çok kalp raga, bunun üzerine sanatçının performansı improvises melodik şeklidir. A raga kendi ile bilimsel, hassas, ince ve estetik melodik formu yükselen ve hareket ya tam yedi nota veya bir dizi oktav oluşan inen altı veya beş notları.
Her raga kendi özel ruh hali ile karakterizedir. bu dokuz duygular, ya da duyguların kabul düzeni aşağıdaki gibidir: romantik ve erotik, komik, acıklı, öfke, kahramanlık, korku, tiksinme, şaşkınlık ve huzurlu. Her raga, ek olarak belirli bir duygudurum ile ilişkili olmasının da yakından gün veya yılda bir sezon belirli bir zamana bağlı. zengin melodileri ve Hintli müziğin ritmi, her insanın duygu, insan ve doğa, her ince duygu Böylece aracılığıyla müzikal ifade edilebilir ve deneyimli.
estetik bakımından, bir raga sanatçının iç ruhu projeksiyon: onun en derin duygularını ve duyarlılıklarını bir tezahürüdür. O izlerken ve böylece her nota shimmers ve yaşam ile yanıp söner ve raga canlı ve akkor güzelliğiyle ortaya çıkar ki genişler müzisyen her raga hayatı nefes.
Tala veya raga ile ritmik döngüsü, ruh hali ifade de eşit derecede önemli rol oynar. Orada melodi ve ritim arasında benzersiz bir ilişki vardır. Inceliklerini karmaşık ve sofistike birlikte dokuma hangi ile betimliyor. Bir taal içinde bölünme ve ilk beat, toplamı adlı stres, en önemli özelliktir. Bir sezonluk dinleyicisi için en heyecan verici an her ikisi de müzisyenler, bireysel doğaçlamalar sonra yeniden bir araya toplamı üzerine gelmek olduğunu.
Bugün, Hint klasik müzik Batı kültürünün kalıcı bir parçasıdır. Birçok besteci ve müzisyenler bizim müzik etkilenmistir. Açıklık, olacak öğrenmek için ve Batı izleyicilerin samimi coşku ilham ve sevinç bir devam kaynağıdır. Hint müziği bir müzik en yüksek dallarından biridir mevcut ve zengin kültürel mirası ile beslenen.

Leave a Reply