Hint Klasik M

Hint klasik müziği, kültürel, kuramsal tarihsel ve estetik formu ile zengindir. Türkiye kendi canlı kültürü ve gelenekleri vardır. Hindistan Klasik müzik bu kültürün çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hint müziğinin kökeni antik edebiyat ve kutsal bulunabilir olabilir. Hint klasik müzik Hindu geleneğinin bir parçası olmuştur. Hint klasik müzik en karmaşık ve komplike müzik sistemi hiç geliştirilmiştir. Aşırı kültürel çeşitliliğin klasik tarzı sonsuz çeşitlilik oluşturur. Hindistan’da Her bölgenin kendine özgü bir tarzı vardır.

Hint klasik müzik ragas ve çok sayıda oluşur. Bu Carnaüc ve Hindistan’a müzik karışımıdır. Orada yedi notlar halk arasında söylenir Re Ga Ma Pa Ni DHA In. Aralık bunlar arasında var. telefonlar arasında mi düz gibi Çevrede Re, Re ve Komal Ga Ga arasında Komal Re (Re gibi düz denir) arasında bir () ve DHA DHA Komal (La düz gibi) ise, DHA arasında Ni Ni Komal olduğunu (gibi Si düz). beşinci arasında Ma ve Pa yatıyor ama Tivra Ma denir, Fa Sharp gibi.

Birçok müzik aletleri Hindistan’a özgü. En ünlü sitar, flüt ve tabla vardır. Hint klasik müzik batıda da büyük bir popülarite kazanmıştır. Bu eski melodik desen raag ve taal denilen dayanıyor. taal ritmik formu iken Rag melodik şeklidir.

Klasik müzik her zaman Hint toplumunda etkili parçası olmuştur. Orada özellikle Tanrı’ya gerçek sunan oluşan geleneksel Hint bhajans vardır. Bunlar Hindular arasında da özel bir yeri vardır. Onlar Allah’ın hamd söylenir. Thumri müzik başka bir vokal formu romantik ve adanmışlık hareketleri üzerine kuruludur. Dil Thumri kullanılan popüler Brij bhasha denir. Temelde Radha Krishan tema türetilmiştir. Sufi müziği Qawwali denilen Hindistan’da vokal müzik başka popüler şeklidir. Bu bir ya da iki ana şarkıcı ve çeşitli koro sanatçıları ile gerçekleştirilir.

Dhrupad Hint Kuzey müziği klasik şarkı en eski tarzıdır. Bu şiir hem biçim ve gösterir hangi şiir söylenen müzik seçin. Ayrıca saz şeklinde sunulmaktadır. Dadra çok Thumri benzer hafif klasik müzik vardır. Bu basicaaly ışık ragas içinde mand, pilu, hatta pahadi gibi yapılır. Kheyal Hint müziğinde önemli bir yer tutar. Kelime Kheyal hayal anlamına gelir. Orada Kheyal içinde vilambit ve chotta Kheyal denir hızlı bölümü denir son derece yavaş bölümdür.

Bhangra arasında başka en popüler müzik olduğunu punjabi’s Hindistan’da. Özellikle dhol veya davul ritimleri üzerine söylenir. Lavani Maharashtra ve Madhya Pradesh halk müziğidir. Geleneksel kadın sanatçıları hızlı tempo ve şarkı erkek şarkıcılar Lavanis ve ezgileri ile eşlik etmektedir. Daha sonra farklı tatlar karışımıdır Rajasthani halk müziği geliyor. Birçok dini gelenekleri, tanrı, fais ve Rajasthan festivalleri adamıştır. Rajasthani müzik dooba veya beyit ile ifade takip eder bir EG vardır. Ravi Sahankar, Ustad Ali Akbar Khan, Harprasad Chaurasia, Subha Mudgal Hindistan’ın en tanınmış klasik müzisyenler tüm dünyada bilinir.

Lütfen Türkiye hakkında daha fazla bilgi – http://www. travellinginindia. com /

Leave a Reply