Nas?l Klasik Musician’s Becerileri-mozart

“… Handel, Mozart, Beethoven, Liszt ve tüm doğaçlama olarak sivrildi, ardından extemporization olarak anılıyordu…”
Klasik müzik performansları sırasında (çok müzisyen için daha az) üzerine hoş bir konuşma sofistike bir sanat formudur. Henüz caz, çok seyirci için müzisyenler kendi doğaçlama becerileri övgü bir yolu olarak performansları sırasında konuşma yaygındır.
jazz Unsurları gospel bulunabilir, country, pop, R & B, film müzikleri ve diğer müzik formları. Ancak, ortalama kişi kelime “caz” diye kültürü veya dili anlamak olmayabilir kullanır.
jazz ve tersi olan birçok kişi ortak doğaçlama. Ancak, doğaçlama, geri Gregorian chants içinde ortaçağ dönemine kaynaklanan klasik müzik tarihinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu chants), hangi Ortaçağ müzisyenler tarafından Tanrı yüceltmek için doğaçlama edildi Cantus Firmus (Latince sabit melodi üzerindeki ek melodiler kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde, doğaçlama performanslar kilise dışında kullanılmıştır. JS Bach, Handel, Mozart, Beethoven, Liszt ve tüm doğaçlama, hangi ardından extemporization olarak sevk edildi sivrildi. Beethoven’in ünlü kroki kitap (daha sonra resmi işlerinde kullanılan olduğu gibi Bartok’s “Mikrokosmos” orijinal) doğaçlama idi.
performans bestecilerin yapıtlarını mastering başladığı 20. yüzyılın başında yakınlarında, doğaçlama Romantik Dönem içinde not için notu ortadan kalktı; doğaçlama sanatı sonunda kayboldu. Schubert’in impromptus, onların başlık aykırı, uydurma değildi ama yöntemli yazılır. klasik müzik çalma iyi bir beceri büyük disiplin ve yetenek gerektiren, ama aynı caz için söylenebilir. Her iki disiplinde ama nedense her sırasıyla farklı nomenclatures yaratmayı başardığınızda, aynı müzikal alfabe kullanırlar.
Tarihsel olarak, caz müziği yüksek öğrenim ile ilişkili değildir. Ancak, büyük Scott Joplin, geç 20. yüzyıl 19 bir Afrikalı-Amerikalı caz bestecisi, klasik bir Alman asıllı piyano öğretmeni ve New Orleans Creole performans ile sık sık Konservatuarı-Paris eğitilmiştir resmi dersleri aldı.
Hem de caz müziği klasik disiplinler yaratıcılık gerektirmektedir. Klasik müzisyen, teknik puan yorumlamak gerekir ve hayat bir performans yazılı notlar getirmek mastering sonra. Bir caz müzisyeni olan sorun, aynı anda, hem doğaçlama yeteneği ve tekniği canlı bir kitle için plansız müzik gerçekleştirmek için gerekli kullanmaktır. Bir benzetme, bir klasik müzisyen çizmek için bir aktör gibi tam bir el yazısı ile – ezberlemek ve efendi olan, daha sonra hayata karakter getiriyor. Bir caz müzisyeni bir aktör gibi bir komut ile, sadece birkaç kurallar, henüz ve diyalog oluşturarak anında karakter gerçekleştirmek ücret takip etmek. en saf asıl, teknik hakim olmalıdır. Bir iddia ediyorum ki öğrenme ve bir sonat (15-60 sayfa) veya konçerto (genellikle 100 sayfa aşan) bir olağanüstü görev ezberleme görevi! En iyi ve caz müzisyenleri klasik hem tekniği yeterli, ama olmalı daha zorlu görev onlar için bir performans duygusal hedef kitlesine taşımak için kendi teknik becerilerini artırmak mümkün etmektir. Bütün müzisyenler kalplerini dan oynamak için gerçekten anlamlı bir şekilde hedef kitlesine etkiler gerekir.
Son zamanlarda Konservatuarı Kanada yeni bir inceleme kategorisi caz deyimler, isimlendirme ve stilleri uygulama hayata geçirdi. Kraliyet Konservatuvarı birkaç yıldır vardır çalışmalarını seçim için popüler bir müfredat kullandı. Daha önce de belirttiğim Jazz Çalışmaları program Juilliard sunulan ek olarak, Ivy League okullarına da desteklerini gösterdi; Harvard, Yale, Princeton, Stanford ve Berkeley şu veya teklif caz programları uygulamaktadır. Bu kurumlar birleştiren özgün bir yaklaşım benimsedi ve caz eğitimi klasik.
Biz bir sanat formu daha az ya da başka daha gelişmiş olduğunu iddia edemez. Klasik müzisyenler tam, tıpkı caz müzisyenleri tamamen klasik kültür yorumlayabilir olmayabilir caz kültürü anlamak olmayabilir. Müzik evrensel bir dil, değişik form ve lehçelerin anlayışı Ancak, yararlıdır. Bu yeni “iki dilli” müzisyenler daha çeşitli yollarla hedef kitlelerine iletişim kurabilmektedir. aynı “erken eğitim” kavramı konuşulan diller için kullanılır sonra, hem caz müziği klasik çocuk yetiştirmek gerekir. Aynı zamanda klasik ve caz her iki kültür ve tamamen kendi müzik potansiyelini anlamak mümkün olacaktır çalışmada çocuklar.

Leave a Reply